Zdravé trávenie s výživovou poradkyňou: Čo sú to probiotiká a aký majú význam v strave?

Možno ste nevedeli, ale v našom tráviacom trakte sa nachádza až okolo 2 kilogramov mikroorganizmov, pričom veľká časť je v hrubom čreve. Práve o týchto, pre zdravie nevyhnutných črevných baktériách, ktoré nazývame aj probiotiká, je najbližších niekoľko riadkov

Čo sú to probiotiká

Probiotiká sú mikroorganizmy ktoré sa nachádzajú v našom hrubom čreve. Ich hlavnou funkciou je stráviť a metabolizovať stráviteľnú vlákninu. Ich prítomnosť je nezastupiteľná nielen v trávení a metabolizovaní vlákniny a v kvalite trávenia, ale tiež vo všetkých aspektoch ľudského zdravia. A to hovoríme o prejavoch fyzických, ale aj psychických. V tejto oblasti prebieha mnoho výskumov a stále sa ukazuje na ich dôležitú rolu v našom organizme.

Prírodné zdroje probiotík

Najlepšími prirodzenými zdrojmi probiotík sú rôzne fermentované výrobky, ako napríklad:

 • Kefír,
 • Acidofilné mlieko (acídko),
 • Fermentovaná zelenina (kyslá kapusta, kyslé uhorky alebo kvasené zelenina).

Doplnok výživy a suplementácia

Často vo výživovej poradni s klientmi riešime, kedy je vhodná suplementácia probiotík. Pri niektorých zdravotných indikáciách je suplementácia probiotík naozaj dobrým krokom. Jednou z týchto zdravotných indikácii môže byť napríklad alergia na mliečnu bielkovinu – kazeín, kedy človek musí vyradiť akékoľvek formy fermentovaných mliečnych výrobkov. Ďalšími zdravotnými indikáciami môžu byť:

 • Syndróm dráždivého čreva,
 • Histamínová intolerancia,
 • Zvýšená priepustnosť čreva.

Kmene probiotík

Probiotiká sa často odporúčajú aj pri liečbe antibiotikami. V takomto prípade je dôležité dodržiavať časový rozostup po podaní antibiotík. Ak už siahneme na rôzne suplementy probiotík. Treba si na pár vecí dávať pozor. Prvou je množstvo a zastúpenie kmeňov týchto probiotických kultúr. Tých poznáme veľa, ale pri tomto sa držte zásady menej je niekedy viac, pretože niektoré kmene spolu nevychádzajú. Tie ktoré spolu vychádzajú a majú najlepšie benefity na ľudské zdravie, sú kmene Lactobacillus a Bifidobacterium. V týchto suplementoch by sme chceli nájsť okolo 20 miliárd baktérií.

Rôzne formy doplnkov

Druhou vecou, ktorú by sme mali sledovať, je forma, v akej si probiotiká kúpite. Najhoršia forma v ktorej si probiotiká môžete zakúpiť, je forma blistrov, kedy sú tieto probiotiká spečené a s najväčšou pravdepodobnosťou sa ani nedostanú do vášho hrubého čreva. Ďalšími sú formy probiotických nápojov. V týchto nápojoch môžeme probiotiká nachádzať naozaj v dostatočnom množstve, ale vždy musíme mať na pamäti, že na to, aby sa dostali do nášho hrubého čreva, musia prejsť tráviacim systémom.

Pri tomto prechode tráviacim traktom pôsobením rôznych tráviacich štiav dochádza k značnému úbytku týchto probiotických baktérií. Najlepšou formou môže byť forma tabletiek alebo prášku. Aj tu platí, že najlepšie formy suplementov probiotík nájdete v lekárni. A ešte lepšie, keď sa poradíte s lekárnikom.

Rozdiel medzi probiotikami, probiotikami a symbiotikami

Stále si treba uvedomovať, že probiotiká sú živé organizmy ktoré musíme kŕmiť. Probiotiká kŕmime prebiotikami a teda stráviteľnou vlákninu. O prebiotikách, teda vláknine, sme si síce už rozprávali v predošlom videu, ale pripomenieme vám niektoré zdroje. Je to:

 • Ovocie,
 • Zelenina (predovšetkým koreňová),
 • Zemiaky,
 • Celozrnné výrobky,
 • Strukoviny.

Stretnúť sa môžete aj s názvom symbiotiká. Symbiotikum je spojením probiotických baktérií a stráviteľnej vlákniny, čiže dva v jednom.

Predávkovanie probiotikami. Je to možné?

Jednou z otázok s ktorou sa stretávame vo výživovej poradni je aj to, či sa probiotikami dokážeme predávkovať. Odpoveďou je, že áno, predovšetkým pri suplementácii probiotikami sa nimi naozaj môžete predávkovať. Takéto predávkovanie sa môže prejaviť v hnačke, nadúvaním, plynatosťou alebo inými zdravotnými problémami.

Tráviace ťažkosti a rôzne iné zdravotné následky sledujeme aj pri nedostatku probiotík a preto sa starajte naozaj zodpovedne o váš črevný mikrobióm.

Produkty v článku

Obľúbené
Proteínová granola s čučoriedkami 350 g

9,90 €

Skladom

Proteínová granola s čučoriedkami 350 g

Obľúbené
Proteínová granola s jahodami a orechmi 350 g

9,90 €

Skladom

Proteínová granola s jahodami a orechmi 350 g

Autor článku:

Nikoleta Šimonová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

5 nutričných tipov, ako si pripraviť zdravé SLANÉ raňajky

5 nutričných tipov, ako si pripraviť zdravé SLANÉ raňajky

Pre niekoho síce raňajky nie sú najdôležitejšie jedlo dňa, no my vo FUTU ich milujeme. Rozprávali sme sa preto s našimi výživovými poradcami, ako si ich zostaviť tak, aby spĺňali všetky nutričné predpoklady zdravého jedla. 5 tipov na to, ako si vyskladať sladké raňajkové alternatívy, sme si už prešli v predošlom článku. Tentokrát sa pozrieme na to, ako si pripraviť zdravé slané raňajky.

Čítať viac
Zdravé sladkosti: Tipy na mlsanie pre vaše deti

Zdravé sladkosti: Tipy na mlsanie pre vaše deti

Mlsanie nás všetkých spája a vyhnúť sa mu pri pretlaku sladkostí a snackov je snáď Mission Impossible. Či už pre dospelých, ale aj pre deti. Nepodpoujeme extrémy, takže úplne sa vyhýbať niečomu, čo je "nezdravé", ani nie je cieľom. Odporúčame nájsť ten správny balans. Nezabúdajte na zdravie. Veď predsa na tom, čo jeme, záleží najviac. V reťazcoch nájdeme neuveriteľné množstvo rôznych sladkostí z čokolády i cukru. Pozreli ste sa však niekedy na ich zloženie? Áno, sú chutné, pretože sú plné cukru. Nevravíme, že raz za čas škodia. Avšak dajte pozor na množstvo, v akých budete vy, či vaše deti, sladkosti konzumovať. Najmä teraz, keď začína opäť školský rok, čo znamená čas prípravy rýchlych raňajok, desiaty do školy, alebo mlsania počas učenia. 

Čítať viac
futu

Doprava cez Packetu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.