Nakupovanie s výživovou poradkyňou: Ako a prečo čítať etikety výrobkov?

Výrobcovia potravín na nás často, vedome alebo nevedome, skúšajú rôzne marketingové triky. Čo to ale vlastne presne znamená, keď je na výrobku uvedený nápis "vysoký obsah bielkovín"? Koľko vlákniny musí podľa zákona obsahovať výrobok, ktorý je označený ako dobrý zdroj vlákniny? Ako čítať prednú a zadnú stranu etikety?

Sledujte zadnú stranu etikety

Prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť, keď chytíte výrobok do rúk, by malo byť jeho otočenie naopak. Predná etikety produktu vám síce vie niečo napovedať, no práve na zadnej strane nájdete všetky potrebné informácie, ktoré určite chcete vedieť. Nájdete tu 2 hlavné časti:

  • Zloženie výrobku, resp. použité ingrediencie
  • Nutričné hodnoty výrobku

Pre každú z týchto častí platia, podľa zákonov Slovenskej Republiky, ale aj nariadení Európskej Únie, isté pravidlá, ktoré musí dodržiavať každý výrobca a distribútor.

Zloženie výrobku

Časť etikety, ktorú by ste mali sledovať, pokiaľ vás zaujíma, čo na výrobu vášho obľúbeného produktu výrobca použil. Nariadenie hovorí, že ingrediencia, ktorá je uvedená na prvom mieste v tomto zozname, musí byť zastúpená v produkte najviac. Ďalšie suroviny sú vo výrobku zastúpené chronologicky, podľa množstva, v akom sa v produkte nachádzajú.

Nutričné hodnoty

Rovnako dôležitou časťou etikety sú výživové hodnoty produktu. V tejto štandardizovanej tabuľke musíte nájsť informáciu o tom, koľko energie (v kcal - kilokalóriách alebo kJ - kilojouloch) produkt obsahuje. Tiež tu nájdete informáciu o základných makroživinách, teda obsahu bielkovín, sacharidov a tukov. Legislatíva ale tiež hovorí, že medzi nutričnými hodnotami musíte nájsť informáciu o obsahu nasýtených mastných kyselín, cukru a soli. Ďalšie informácie sú pre výrobcov nepovinné, no môžete tu nájsť aj obsah vlákniny, nenasýtených mastných kyselín a iné.

Pozor na marketingové triky

Prednú etiketu výrobcovia často využívajú na marketingovú komunikáciu a vás, ako zákazníkov, sa snažia ovplyvniť tak, aby ste si výrobok zakúpili. Preto sa na tejto strane produktu často používajú slová a triky, ktoré majú zaujať a predať ho. Aj tieto triky však limituje legislatíva, ktorá má pre výrobcov jasné pravidlá.

Vysoký obsah bielkovín

Slovo protein je veľmi populárne a momentálne predáva asi najviac. Preto nie je nikdy na škodu sa pri proteínových výrobkoch pred nákupom na chvíľu zastaviť. Ak je na prednej strane výrobku napísané, že je zdrojom bielkovín, zo zákona musí obsahovať minimálne 12% bielkovín z celkovej energie. Pokiaľ je na výrobku napísané, že má vysoký obsah bielkovín, musí týchto proteínov obsahovať minimálne 20%.

Vysoký obsah vlákniny

Vláknina je ďalším, veľmi často používaným marketingovým ťahákom. Ak je na výrobku napísané, že je zdrojom vlákniny, zo zákona musí obsahovať aspoň 3 g vlákniny na 100 g výrobku. Pokiaľ je na výrobku napísané, že obsahuje vysoký podiel vlákniny, jej obsah nemôže byť nižší ako 6 g na 100 g produktu.

Umelé a prírodné sladidlá

Legislatíva EÚ je veľmi prísna aj pri používaní sladidiel a iných "éčiek". Ak takéto umele a prírodné sladidlá, či konzervanty na light, zero a iných diétnych či diabetických výrobkoch na etikete nájdete, nemusíte sa ich vôbec báť. Všetky použité musia byť bezpečné na konzumáciu. Vysoký príjem sladidiel však môže mať isté negatívne vplyvy na zdravie človeka a preto je dobré poznať, koľko ich denne v zdravých (ale aj menej zdravých) potravinách prijmete.

Tie najpoužívanejšie umelé sladidlá sú:

  • Sukralóza (E-955)
  • Maltitol (E-965)
  • Acesulfám K (E-950)
  • Aspartám (E-951)

Druhou kategóriou sladidiel sú tzv. alkoholové cukry, známe aj ako polyoly. Tie najčastejšie používané sú:

  • Erythritol (E-968)
  • Xylitol (E-967)
  • Stévia (E-960)

Najväčšou výhodou všetkých týchto sladidiel je to, že majú vysokú sladivosť a zároveň nízku, prípadne nulovú energetickú hodnotu. Sú teda vhodnými pomocníkmi do redukčných stravovacích režimov. Ich častá a nadmerná konzumácia však môže spôsobovať preháňanie, hnačky, plynatosť alebo kožné problémy. Vo vašej diéte sa teda môžu určite nachádzať, avšak ich príjem si, podobne ako ostatné hodnoty, kontrolujte dôkladným čítaním etikiet.

Produkty v článku

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

4,90 €

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

Banánovo-čokoládová proteínová tyčinka 40 g

1,50 €

Banánovo-čokoládová proteínová tyčinka 40 g

Obľúbené
Proteínová granola s čučoriedkami 300 g

9,90 €

Skladom

Proteínová granola s čučoriedkami 300 g

Kuchynská zástera Fairtrade

16,95 €

Kuchynská zástera Fairtrade

Autor článku:

Nikoleta Šimonová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

Najlepšie zdroje vlákniny: Top 10 potravín pre zdravé trávenie

Najlepšie zdroje vlákniny: Top 10 potravín pre zdravé trávenie

Dennodenne sa snažíme stravovať tak, aby sme do tela dostali všetky látky potrebné pre optimálne fungovanie organizmu. Správna strava by mala mať dostatok bielkovín, sacharidov, zdravých tukov. Nesmieme však zabudnúť na dôležitý prvok, ktorým je vláknina. Práve tá je nevyhnutná pre zdravé trávenie. Štatistiky však hovoria, že práve s týmto nenutričným komponentom máme najväčšie problémy. 

Čítať viac
Rýchly šalát z bezlepkových cestovín s grilovanou špargľou a bylinkovým pestom

Rýchly šalát z bezlepkových cestovín s grilovanou špargľou a bylinkovým pestom

Postup: Špargľu nakrájame - vrchné časti ponecháme na gril s cuketou, spodné nakrájame a uvaríme s cestovinou podľa návodu. Cuketu nakrájame na hranolky a zeleninu grilujeme pár minút. Uvarenú špargľu a cestovinu scedíme a zamiešame pesto. Podávame na teplo či studeno. Na záver na cestovinu aranžujeme zeleninu, strúhaný parmezán a chimichurri zálievku.

Čítať viac
futu

Doprava cez Packetu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.