Jedlý hmyz - alternatívny zdroj bielkovín a pomoc v klimatickej kríze

Jedlý hmyz - alternatívny zdroj bielkovín a pomoc v klimatickej kríze

 

Ak ste udržateľne zmýšľajúci človek, určite hľadáte alternatívy, ako dostať do tela dostatok bielkovín aj inou cestou, než len z bežných zdrojov, akými sú hovädzie mäso, bravčové či hydina. Práve chov hospodárskych zvierat je pre životné prostredie jednou z najväčších záťaží. Počuli ste už ale slovné spojenie - jedlý hmyz? Že by bol vhodnou alternatívou? Nemajte strach, nemusí vám to byť nepríjemné. Prečítajte si niečo viac o histórii červov, spoznajte ich nutričné benefity a dajte im s nami šancu. Môžu nás totiž zachrániť v boji s klimatickou krízou.

Čo to ten jedlý červ vlastne je?

Tenebrio molitor - Múčny červ je druhé vývojové štádium Múčiara obyčajného. Ten má vývojových štádií celkom 4 - najprv je vajíčko, z ktorého sa vyvinie larva. Tá sa zakuklí a finálnym štádiom je práve živý múčiar obyčajný. My však toto vývojové štádium zachytávame už v druhej fáze. Larva, ktorá je považovaná za pochúťku vo väčšine východných kultúr, je zvyčajne asi 2,5 cm veľká, na rozdiel od dospelého jedinca, ktorý dosahuje dĺžku len do 2 cm.

Ako pochúťka sú považované nielen v Ázii

Nielen že sú múčne červy pre človeka jedlé, ale chutia vynikajúco! Najčastejšie sa múčne červy konzumujú v ázijských krajinách. Táto pochúťka, pre nás možno (zatiaľ) netradičná, je tam pomerne bežná a rozšírená. Zvyčajne sa vyskytujú na trhoch, v pouličných stánkoch a niekedy je možné si červy spolu s iným jedlým hmyzom objednať dokonca aj v reštaurácii! V gastronómii sa žiadne medze nekladú, to isté platí aj pri príprave červov. Poznáme nespočetné množstvo receptov a spôsobov spracovania hmyzu, no u každého sa dá tvrdiť, že ide o pomerne zdravé občerstvenie.

Zloženie a nutričné hodnoty jedlého hmyzu

Larvy múčnych červov obsahujú značný obsah živín. Každých 100 gramov sušených lariev takéhoto jedlého hmyzu obsahuje približne 45 - 48 gramov bielkovín. Obsahujú také porovnateľné hodnoty draslíka, medi, sodíka, selénu, železa a zinku ako chuťovo obľúbené, no životné prostredie zaťažujúce hovädzie mäso. Múčne červy navyše obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny (majú plnohodnotné aminokyselinové spektrum) a majú tiež vyšší hmotnostný obsah vitamínov v porovnaní s hovädzím mäsom.

Porovnanie nutričných hodnôt

  Sušené červy Červy Bravčové mäso Hydina Hovädzie mäso Krevety
Bielkoviny 58 g 20 g 22 g 27 g 26 g 24 g
Tuky 40 g 15 g 20,8 g 14 g 15 g 40,3 g

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28525347/

Entomofágia – budúcnosť stravovania

Entomofágia (z gréckeho éntomos, „hmyz“ a „phăgein“, „jedenie“) je vlastne využívanie hmyzu na priamu konzumáciu ľuďmi. Svoju popularitu si jedenie lariev múčiara obyčajného a iného hmyzu vybojovalo už dávno v ázijských krajinách. V súčasnosti sa však jedlý hmyz dostali do slovníka aj západného sveta, kde sa nepriaznivý stav životného prostredia stal základnou témou mnohých diskusií.

Priaznivú mienku o jedlom hmyze a červoch vzbudili aj významné organizácie - Európska agentúra pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). EFSA dokonca 1. januára 2018 spravila dôležitý krok, kedy oficiálne označila larvy múčneho červa ako bezpečné na konzumáciu. Rovnako prízvukovala, že hmyz by sav budúcnosti mohol stať nízko-emisnou, ekologickejšou a ekonomickejšou náhradou mäsa.

Zdroj: https://www.efsa.europa.eu/en/news/edible-insects-science-novel-food-evaluations

Od histórie až po súčasnosť jedenia hmyzu

Vajíčka, larvy, kukly ako aj dospelí jedinci jedlého hmyzu boli ľuďmi vyhľadávaní od praveku až po súčasnosť. Až okolo 3000 etnických skupín v 130 krajinách sveta využíva hmyz ako základ svojej stravy. Jedenie hmyzu je bežné pre kultúry vo väčšine častí sveta, vrátane Stredneja Južnej Ameriky, Afriky, Ázie, Austrálie, Nového Zélandu a poskytuje významné výživové, ekonomické ako aj ekologické výhody. Organizácia FAO zaregistrovala asi 1900 druhov jedlého hmyzu a uvádza, že v roku 2005 boli na celom svete približne dve miliardy spotrebiteľov jedlého hmyzu. A taktiež navrhuje konzumáciu hmyzu ako možné riešenie zhoršujúceho sa životného prostredia spôsobeného živočíšnou výrobou.

V západnej kultúre sa entomofágii doteraz nedostávalo veľkej obľube. Existuje však niekoľko výnimiek. Napríklad Casu marzu, po taliansky formaggio marcio, je syr vyrobený na Sardínii, ktorý je presýtený živými larvami hmyzu. Casu marzu znamená v sardínskom jazyku „zhnitý syr“ a taktiež známy aj ako červí syr.

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli 20 g

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari 20 g

Jedlý hmyz a ekológia

Ekologická stopa a udržateľnosť zdrojov je fenomén, ktorý nás zaujíma

Niektoré zdroje uvádzajú, že kombinácia zvyšujúceho sa tlaku na využitie poľnohospodárskej pôdy, zmeny podnebia a nedostatku potravinových zŕn v dôsledku používania kukurice a repky ako východiskovej suroviny pre biopalivá, spôsobí vážny dopad pri pokusoch o uspokojenie budúceho dopytu po bielkovinách. Hmyz ako potrava a krmivo sa v 21. storočí ukazuje ako obzvlášť dôležitý prvok v dôsledku rastúcich nákladov na živočíšne bielkoviny, environmentálnych tlakov, populačného rastu a rastúceho dopytu po bielkovinách.

V takýchto podmienkach je pestovanie jedlého hmyzu ako aj múčiara obyčajného pre ľudskú výživu veľmi výhodnou stratégiou. Jedlý hmyz, označovaný ako „hospodárske zvieratá“, sa dnes v chove zvierat javí ako ekologicky vhodný prístup a môže poskytnúť hospodárske, výživové a ekologické výhody obyvateľstvu, ktoré ho chová. Živočíšne poľnohospodárstvo veľmi významne ovplyvňuje zmeny podnebia, znečistenie ovzdušia, degradáciu pôdy a vody, odlesňovanie a znižovanie biodiverzity. Vysoký rast a intenzita živočíšnej výroby spôsobila ekologické škody na celom svete. Jedným z hlavných vážnych problémov sa stáva produkcia mäsa, ktorá pravdepodobne odteraz do roku 2050 svoju produkciu zdvojnásobí, aby tak pokryla dopyt obyvateľstva. Zachovanie súčasného stavu životného prostredia bysi vyžadovalo 50-percentné zníženie tohto rastu. Ako uvádza FAO, hospodárske zvieratá patria medzi tri najvýraznejšie príčiny environmentálnych problémov. A to od lokálneho až po globálne pôsobenie. Celkovo tvoria emisie v sektore živočíšnej výroby 18 % celkových antropogénnych emisií skleníkových plynov, čo je väčší podiel ako v sektore dopravy.

Nízka uhlíková stopa, rozumná vodná stopa a iné eko benefity

Spôsob spracovania živín, ktoré hmyz pre svoj rast prirodzene využíva, robia z jeho chovu tú najefektívnejšiu metódu premeny rastlinného materiálu na biomasu. Na výrobu jedného kilogramu mäsa je potrebného 10-krát viac rastlinného materiálu ako na jeden kilogram biomasy hmyzu.
Celkové priestorové využitie, teda plocha, kde sa červy chovajú a tiež množstvo vody potrebnej na dochovanie jedlého hmyzu sú iba zlomkom oproti ploche a vode potrebnej na výrobu rovnakého množstva potravy pri chove dobytka. Celková vodná stopa chovu jedlých červov je 4 341 litrov vody, bravčového mäsa 5988 litrov vody a hovädzieho mäsa dokonca až 15 415 litrov vody.

Zdroj: https://www.mdpi.com/2073-4441/7/11/6190/htm

Pozitíva hmyzu a jedlých červov možno zhrnúť takto:

  • Sú kvalitným zdrojom bielkovín
  • Efektívne využívajú potravu na svoj rast, t.j. transformujú substrát z organického odpadu na vysoko kvalitné bielkoviny
  • Na chov potrebujú oveľa menej vody a pôdy ako hovädzí dobytok
  • Produkujú oveľa menej skleníkových plynov ako konvenčný dobytok
  • Majú vysokú účinnosť premeny výživy. Hmyz môže byť navyše životaschopnou alternatívou k tradičnému krmivu, ktoré sa doteraz používalo na konzumáciu zvierat
  • Má skvelé výživové vlastnosti
  • Sú tiež veľmi bohaté na tuky (najmä polynenasýtené mastné kyseliny a omega-3 a omega-6)
  • Nájdeme v nich aj minerálne soli, ako je železo, zinok, draslík, horčík, meď, selén a vitamíny, najmä vitamín A, B1 (tiamín), B2 (riboflavín) a B12 a E

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/entomophagy

U nás máme ten najlepší výber jedlých červov - spoznajte ich s nami

Múčiar obyčajný má tie najchutnejšie larvy plné bielkovín aj zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín. Momentálne, vďaka svojim kvalitám, patrí do obľúbeného jedálnička gurmánov a fanúšikov hmyzu. Náš jedlý hmyz je poctivo chovaný v plastových prepravkách, s kvalitnou vzduchotechnikou a je kŕmený zeleninou, lúpanými zemiakmi aj obilným šrotom. Nebojte sa, pred spracovaním sa larvy zvnútra prečistia vďaka diéte. Sušia sa horúcim vzduchom, vďaka ktorému si zachovajú kvalitnú chuť a príjemný vzhľad.

Chuťou sú naše červy podobné homáru či krevetám. Konzumovať i môžete samostatne namiesto orieškov či iných slaných pochutín a výborne sa hodia s vínom či pivom. Výborne chutia posypané na chlebe s maslom, na špagetách aj v rizote.

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) solené

Chrumkavé červíky so soľou vám prinášame v tomto minimalistickom variante, pri ktoromsi môžete naplno vychutnať ich skvelú chuť. Skrátka celých 98 % lariev múčiara obyčajného a soľ. Nič viac! Žiadne konzervanty, dochucovadlá, jednoducho čistá chuť. Vyvážené množstvo bielkovín spolu s mono a polynenasýtených tukov pôsobí príjemné na naše chuťové poháriky. Chuť chrumkavých červíkov, podčiarknutých štipkou soli, sa neschováva za ďalšie korenie, máte šancu naplno si vychutnať samotný nefalšovaný produkt. Nedá nám ešte raz nespomenúť vysoký podiel proteínov (bielkoviny predstavujú až 48 zo 100 g), mnoho užitočných minerálov aj zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín. Niektorí ich chuť prirovnávajú k praženým čipsom, no narozdiel od nich nie sú smažené, sú bez cukru, chémie, laktózy a taktiež neobsahujú konzervanty.

Tento variant je najobľúbenejší, častokrát dokonca dávajú prednosť tejto chrumkavej pochúťke pred sladkou maškrtou. Veríme, že každý, kto má rád slané a prekoná predsudky, si príde na svoje.

 

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové

Ďalšou príchuťou v našom sortimente jedlého hmyzu je jedna z najobľúbenejších, a to cesnaková. Cesnak je jedným z najtradičnejších druhov korenia, ktorého výrazná aróma dodá každému jedlu šmrnc. Cesnakové čipsy obľubuje snáď každý, keď však spojíme cesnak a tak trochu netradičný snack v podobe červov, dostaneme skvelú kombináciu plnú bielkovín a zdravých tukov. Tento variant patrí k absolútne najobľúbenejším z našich hmyzích výrobkov. Červíkmi viete nie len vyčariť úsmev (alebo zdesenie) na tvári, ale aj ulahodiť chuťovým bunkám!
 

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli

Ak ste obľúbencom pikantných chutí, máme pre vás prichystanú špecialitu v podobe chrumkavých červíkov s jemne mletou chilli papričkou. Chilli dodá jedlému hmyzu tie správne grády, aj napriek tomu však chuť sušených červov zostáva stále výrazná. Ochutené sú veľmi decentne, takže ich konzumáciu v kľude zvládnu aj chilli začiatočníci. Prvých pár červov vás len tak trošku zahreje na jazyku, čím viac ich ale zjete, tým viac vás bude chuť chilli zvádzať k ďalším a ďalším sústam. Tak čo, trúfnete si? 
 

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari

Orientálne chute sú v kurze už nejeden piatok. Ak ste milovníkmi karí, máme pre vás pochúťku, ktorá vás rozhodne dostane!  Zmixovali sme exotické korenia z Indie s ešte exotickejšími sušenými larvami múčiara obyčajného z Českej republiky, a výsledkom je tento úžasný produkt plný proteínov, minerálov aj zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín. V našom podaní je korenenie vždy veľmi jemné. Aj v tomto prípade, podobne akou chilli, je karí iba ľahkým doplnením základnej chuti nášho hrdinu - múčiara obyčajného.

Vedeli ste, že karí je viacdruhová zmes korenia? Skladá sa z horčice, koriandra, kurkumy, zázvoru, senovky, kôpru, čierneho korenia, chilli a kukuričnej múky. Takže ak ešte stále váhate, je na čase spraviť odvážny krok, a objednať si červíky práve TU.
 

4 príchute, jeden hrdina, ktorý môže byť našou environmentálnou záchranou. Vyskúšajte, ako chutí budúcnosť.

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli 20 g

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari 20 g

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Dátum poslednej aktualizácie:

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)