Ekologický nákup potravín: 7 tipov, ako nakupovať udržateľne

Naša planéta trpí, je zahltená odpadom, z odpadov vznikol dokonca nový kontinent, ktorý je 32 krát väčší ako Slovensko.1 Okrem toho čelíme aj klimatickej kríze a iným environmentálnym problémom. Práve preto by sa udržateľnosť mala stať bežnou súčasťou našich životov a aj nákupných rozhodnutí.  Udržateľný nákup potravín je nevyhnutný na zníženie dopadu na životné prostredie a ochranu planéty. Prinášame vám niekoľko tipov ako nakupovať udržateľne a ekologicky v obchode s potravinami.

1. Pred nákupom si spravte zoznam potravín, ktoré skutočne potrebujete

Plytvanie potravinami je naozaj obrovský, globálny problém. Štatistiky ukazujú, že ročne vyhodíme až 1.3 miliardy ton jedla2, pre lepšiu predstavu, na ploche veľkej ako Čína sa tak dopestuje jedlo, ktoré sa nikdy nezje, ale vyhodí.3 Ak chcete nakupovať ekologicky, výrazne vám vie pomôcť nákupný zoznam. Vďaka nákupnému zoznamu viete znížiť plytvanie potravinami vo vašej domácnosti a jednoduchšie spravíte udržateľný nákup. Môžete si napríklad naplánovať jedlo na týždeň, spísať si ingrediencie na nákupný zoznam a potom už len nakupovať to, čo skutočne v nasledujúci týždeň využijete. Práve nákupný zoznam môže pomôcť znížiť plytvanie potravinami, pretože nebudete kupovať veci, ktoré pri varení nepoužijete.  Okrem toho vám správne napísaný  nákupný zoznam určite  ušetrí aj čas, pretože  nebudete musieť tráviť čas blúdením po obchode a snažiť sa spomenúť si, čo potrebujete.  Nákupný zoznam šetrí aj peniaze, je totiž menej pravdepodobné, že budete nakupovať očami a budete robiť impulzívne rozhodnutia.

2. Vrecko zo záclon alebo textilu majte vždy poruke

Ak chcete nakupovať potraviny ekologicky, pred nákupom potravín si vezmite so sebou aj vlastnú látkovú tašku, nech nemusíte kupovať na poslednú chvíľu igelitku v obchode. Látkovú tašku môžete použiť opakovane a aj vďaka nej znížite množstvo plastového odpadu, ktorý vzniká pri nakupovaní potravín. Okrem toho si  nezabudnite vziať do obchodu aj textilné vrecko na zeleninu či ovocie, vyrobené zvyknú byť aj zo záclon. Používanie vlastného vrecka na zeleninu alebo ovocie pomáha znižovať množstvo jednorazových plastových sáčkov ktoré neskôr končia na skládkach a v oceánoch. Plastovým sáčkom, ktoré sú v obchode stále bežné môže trvať stovky rokov, kým sa rozložia.

3. Skúste siahnuť po kompostovateľných, či zrecyklovaných obaloch

Pri nákupe potravín si vyberajte ekologickejšie produkty s menším množstvom obalov. Vyberajte si v obchode buď produkty, ktoré sú bez obalu alebo majú aspoň obaly, ktoré možno ľahko recyklovať alebo kompostovať. Ak nenájdete ekologické produkty s kompostovateľnými či zrecyklovateľnými obalmi, tak skúste hľadať aspoň  produkty s obalmi vyrobenými z udržateľných materiálov,  ako je kartón alebo sklo.

4. Ak sa dá, nakupujte lokálne potraviny

Potraviny k nám často precestujú obrovskú diaľku. Ak chcete spraviť nákup potravín  s ohľadom na našu planétu, tak jednoznačne častejšie kupujte produkty od miestnych alebo lokálnych farmárov. Nákupom lokálnych produktov  znižujete uhlíkovú stopu potravín spojenú s prepravou a distribúciou. Je to preto lebo lokálne produkty nemusia cestovať tak ďaleko, aby sa dostali k spotrebiteľom, čím sa znižujú emisie skleníkových plynov. Okrem toho že sú lokálne produkty ekologické, majú aj ďalšiu výhodu, často sú čerstvé a v lepšej kvalite. Skúste preto hľadať štítky s označením, že bol produkt vyrobený alebo vypestovaný lokálne.

5. Uprednostnite produkty s označením eko

Ekologické produkty sa pestujú bez použitia syntetických pesticídov a hnojív, ktoré môžu poškodiť životné prostredie. Skúste pri nákupe potravín zohľadniť aj výber organických produktov, organické produkty pomáhajú znižovať množstvo chemikálií používaných v poľnohospodárstve. Okrem toho mnoho eko-produktov je vyrobených z prírodných alebo organických materiálov, ktoré môžu byť pre vaše zdravie lepšie ako produkty, ktoré obsahujú syntetické chemikálie. Výber ekologickejšej verzie je dobré zohľadniť napríkad pri čistiacich prostriedkoch,  či pri kozmetike.

6. Rastlinné potraviny majú menšiu environmentálnu záťaž

Ak sa dá, nakupujte aj potraviny, ktoré sú rastlinného pôvodu . Priemerný človek zje za život viac ako 7 000 zvierat. Živočíšna výroba však výrazne a negatívne ovplyvňuje zdravie našej planéty. Konzumácia rastlinnej stravy má menší vplyv na životné prostredie ako strava založená na živočíšnych produktoch. Vždy, keď je to možné, vyberte si rastlinné a teda ekologické náhrady produktov, ktoré máte radi.

7. Nezabudnite sledovať aj dátum spotreby

V našich košoch končí neuveriteľných 1.3 miliardy ton jedla ročne.4 Pri nákupe potravín preto sledujte aj dátum spotreby nech sa vám  nestane že čoskoro v koši skončí váš obľúbený jogurt, či tvaroh. Sledovanie dátumov spotreby môže pomôcť znížiť plytvanie potravinami vo vašej domácnosti a ušetrí vám aj peniaze.

Ak budete postupovať podľa týchto tipov, môžete nakupovať udržateľne a znížiť svoj dopad na životné prostredie a zároveň získať potraviny, ktoré potrebujete.

 

Zdroje:

Produkty v článku

Fusilli - Sezamové vrtuľky, paleo bezlepkové cestoviny 250 g

3,99 €

Skladom

Fusilli - Sezamové vrtuľky, paleo bezlepkové cestoviny 250 g

Levanduľovo mandľová proteínová tyčinka s hrozienkami 40 g

1,90 €

Skladom

Levanduľovo mandľová proteínová tyčinka s hrozienkami 40 g

Obľúbené
Proteínová granola s čučoriedkami 350 g

9,90 €

Skladom

Proteínová granola s čučoriedkami 350 g

-20%
Darčekový balíček - 2x cestoviny, granola & zástera

27,00 € 33,95 €

Skladom

Darčekový balíček - 2x cestoviny, granola & zástera

Autor článku:

Marta Fandlová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

FUTU vám pomôže s vianočným darčekom pre vašich zamestnancov či klientov

FUTU vám pomôže s vianočným darčekom pre vašich zamestnancov či klientov

Hovoriť o Vianociach v novembri? Áno, súhlasíme, je to príliš skoro. Ale každý, kto rád na konci roka obdarúva svojich biznis partnerov, dodávateľov, kľúčových klientov, či svojich zamestnancov vie, že vianočné darčeky je potrebné riešiť skôr. Preto si pre vás tak, ako aj minulý rok, FUTU pripravilo ponuku vianočných balíčkov. Jednoducho vás zbavíme starostí. Balíčky pre vás s láskou pripravíme a doručíme na vami požadované miesto vo vami stanovenom čase.

Čítať viac
FUTU inšpirácie - Jesenné cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice

FUTU inšpirácie - Jesenné cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice

Je úžasné, ako jedlo odráža ročné obdobia. Výnimkou nie sú ani tieto cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice. Sú presne také, aké sa hodia k jesennému počasiu. Sú o jesennej pohode. Ich krémový základ je z jemne pečenej tekvice. Omáčka je dochutená cesnakom, paradajkovým pretlakom a množstvom parmezánu. Je to super chutné jedlo, ktoré podčiarkne našu jesennú náladu. Čas, kedy sa chceme cítiť útulne a vychutnať si pohodlie, napríklad aj z jedla.    

Čítať viac
futu

Doprava cez Packetu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.