Dátum spotreby vs. minimálna trvanlivosť: Aký je rozdiel medzi týmito označeniami?

Jednou zo základných zásad udržateľnosti v stravovaní je sledovanie etikiet a dátumov, kedy potravinám končí spotreba. Nie je totiž nič horšie, ako keď si kúpite v obchode jedlo, ktoré sa vám následne pokazí a vy ho musíte vyhodiť. Na etiketách nás však občas mätú dva veľmi podobné údaje - dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Spotrebujte do...

Dátum spotreby je deň, do kedy je potravinu bezpečné konzumovať. Takouto formou sa musia označovať potraviny, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze a teda môžu veľmi rýchlo znamenať pre človeka nebezpečenstvo. Do tejto kategórie patria:

 • mlieko a jogurty
 • tvrdé a mäkké syry
 • maslo a ďalšie mliečne výrobky
 • vajcia
 • chladené ryby a morské plody
 • chladené mäso a mäsové výrobky

Tento dátum by ste mali brať vážne, prísne ho pri nákupe potravín sledovať a vyhodnocovať, či ste schopní produkt pre dátumom spotreby skonzumovať. Pri niektorých produktoch môže byť pár dní po spotrebe neškodných, avšak to nemusí byť pravidlom a konzumáciou produktov si viete spôsobiť problémy - od ľahkých žalúdočných ťažkostí, až po serióznu otravu jedlom.

Minimálna trvanlivosť do...

Dátum minimálnej trvanlivosti (DMT) definuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 ako termín, do ktorého si potravina zachováva svoje špecifické vlastnosti, respektíve svoju predpokladanú kvalitu, za ktorú sa zaručuje výrobca. Do tohto dátumu vám teda výrobcovia zaručujú, že produkt, ktorý si u nich kúpite, bude mať istú textúru, chuť a vôňu, a samozrejme bude bezpečná na konzumáciu. 

Hlavným rozdielom DMT, oproti dátumu spotreby, je teda fakt, že aj po dátume minimálnej trvanlivosti je potravina vhodná na konzumáciu. Teda nielen vhodná na konzumáciu, ale s vysokým predpokladom je takmer úplne rovnaká, ako pred jej uplynutím. Do tejto kategórie patria trvanlivé potraviny, ktoré nepodliehajú rýchlej skaze:

 • cestoviny, obilniny, ryža, strukoviny a iné sušené potraviny
 • oriešky, semienka a orechové maslá
 • mrazená zelenina, lyofilizované ovocie a iné mrazené potraviny
 • rastlinné oleje
 • trvanlivé nátierky a chilli omáčky
 • konzervované potraviny, ako strukoviny, ryby, mäso a iné

Predaj potravín po dátume minimálnej trvanlivosti

Potraviny po dátume spotreby nie je možné predávať, nakoľko je takáto konzumácia nebezpečná. Predaj a darovanie produktov po dátume minimálnej trvanlivosti však dovolený je a upravuje ho novela zákona o potravinách z 1.12.2021. Aj napriek tejto novele v našom obchode produkty FUTU po DMT nikdy nenájdete. Uvoľnilo nám to však ruky pri darovaní potravín, ktoré sa nám nepodarilo predať, do organizácii, kde ich naozaj potrebujú a využijú. Jedná sa o krízové centra pre rodiny z deťmi, pre organizácie starajúce sa o ľudí bez domova a iné občianske združenia či neziskové organizácie, s ktorými veľmi radi pri odovzdávaní potravín spolupracujeme.

Produkty v článku

Obľúbené
Penne - Sezamové paleo bezlepkové cestoviny 250 g

3,99 €

Skladom

Penne - Sezamové paleo bezlepkové cestoviny 250 g

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Či už držíte nízkosacharidovú alebo bezlepkovú diétu, je nám jasné, že sa možno chcete klasickým obilným múkam čo najviac vyhýbať. Prospešnosť hladkej bielej múky pre ľudské zdravie je dnes veľmi diskutovanou témou. Čím ďalej viac ľudí sa prikláňa k jej obmedzeniu v rámci svojho jedálnička. To ale neznamená, že by sme mali s múkou skoncovať úplne! Práve naopak, múka sa dá vyrábať zo širokej škály plodín, ktorými môžeme podporiť rôzne aspekty nášho zdravia. Vyskúšajte napríklad kokosovú alebo mandľovú múku, ktoré obsahujú veľa "zdravých" tukov. Z ľanovej, konopnej a slnečnicovej múky dostanete zase veľa vlákniny a bielkovín. A ako tieto múky najlepšie použiť v kuchyni? Všetky dôležité informácie sa dozviete v tomto článku. 

Čítať viac
Kokos + Mango = láska

Kokos + Mango = láska

Keď sme začali pracovať na vývoji nového druhu granoly, bolo leto a vonku vysoké horúčavy. Možno práve to nás inšpirovalo k namixovaniu exotickej kombinácie z kokosu a sladkého manga, ktorá skvelo dopĺňa tradičné chute jahodovej a čučoriedkovej granoly. Po jednom súste lahodnej a energizujúcej chute kokosu a manga sa presuniete na dovolenku do tropického raja. Jednoducho sa zamilujete :) 

Čítať viac