Dátum spotreby vs. minimálna trvanlivosť: Aký je rozdiel medzi týmito označeniami?

Jednou zo základných zásad udržateľnosti v stravovaní je sledovanie etikiet a dátumov, kedy potravinám končí spotreba. Nie je totiž nič horšie, ako keď si kúpite v obchode jedlo, ktoré sa vám následne pokazí a vy ho musíte vyhodiť. Na etiketách nás však občas mätú dva veľmi podobné údaje - dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Spotrebujte do...

Dátum spotreby je deň, do kedy je potravinu bezpečné konzumovať. Takouto formou sa musia označovať potraviny, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze a teda môžu veľmi rýchlo znamenať pre človeka nebezpečenstvo. Do tejto kategórie patria:

 • mlieko a jogurty
 • tvrdé a mäkké syry
 • maslo a ďalšie mliečne výrobky
 • vajcia
 • chladené ryby a morské plody
 • chladené mäso a mäsové výrobky

Tento dátum by ste mali brať vážne, prísne ho pri nákupe potravín sledovať a vyhodnocovať, či ste schopní produkt pre dátumom spotreby skonzumovať. Pri niektorých produktoch môže byť pár dní po spotrebe neškodných, avšak to nemusí byť pravidlom a konzumáciou produktov si viete spôsobiť problémy - od ľahkých žalúdočných ťažkostí, až po serióznu otravu jedlom.

Minimálna trvanlivosť do...

Dátum minimálnej trvanlivosti (DMT) definuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 ako termín, do ktorého si potravina zachováva svoje špecifické vlastnosti, respektíve svoju predpokladanú kvalitu, za ktorú sa zaručuje výrobca. Do tohto dátumu vám teda výrobcovia zaručujú, že produkt, ktorý si u nich kúpite, bude mať istú textúru, chuť a vôňu, a samozrejme bude bezpečná na konzumáciu. 

Hlavným rozdielom DMT, oproti dátumu spotreby, je teda fakt, že aj po dátume minimálnej trvanlivosti je potravina vhodná na konzumáciu. Teda nielen vhodná na konzumáciu, ale s vysokým predpokladom je takmer úplne rovnaká, ako pred jej uplynutím. Do tejto kategórie patria trvanlivé potraviny, ktoré nepodliehajú rýchlej skaze:

 • cestoviny, obilniny, ryža, strukoviny a iné sušené potraviny
 • oriešky, semienka a orechové maslá
 • mrazená zelenina, lyofilizované ovocie a iné mrazené potraviny
 • rastlinné oleje
 • trvanlivé nátierky a chilli omáčky
 • konzervované potraviny, ako strukoviny, ryby, mäso a iné

Predaj potravín po dátume minimálnej trvanlivosti

Potraviny po dátume spotreby nie je možné predávať, nakoľko je takáto konzumácia nebezpečná. Predaj a darovanie produktov po dátume minimálnej trvanlivosti však dovolený je a upravuje ho novela zákona o potravinách z 1.12.2021. Aj napriek tejto novele v našom obchode produkty FUTU po DMT nikdy nenájdete. Uvoľnilo nám to však ruky pri darovaní potravín, ktoré sa nám nepodarilo predať, do organizácii, kde ich naozaj potrebujú a využijú. Jedná sa o krízové centra pre rodiny z deťmi, pre organizácie starajúce sa o ľudí bez domova a iné občianske združenia či neziskové organizácie, s ktorými veľmi radi pri odovzdávaní potravín spolupracujeme.

Produkty v článku

Obľúbené
Penne - Sezamové paleo bezlepkové cestoviny 250 g

3,99 €

Skladom

Penne - Sezamové paleo bezlepkové cestoviny 250 g

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

FUTU vám pomôže s vianočným darčekom pre vašich zamestnancov či klientov

FUTU vám pomôže s vianočným darčekom pre vašich zamestnancov či klientov

Hovoriť o Vianociach v novembri? Áno, súhlasíme, je to príliš skoro. Ale každý, kto rád na konci roka obdarúva svojich biznis partnerov, dodávateľov, kľúčových klientov, či svojich zamestnancov vie, že vianočné darčeky je potrebné riešiť skôr. Preto si pre vás tak, ako aj minulý rok, FUTU pripravilo ponuku vianočných balíčkov. Jednoducho vás zbavíme starostí. Balíčky pre vás s láskou pripravíme a doručíme na vami požadované miesto vo vami stanovenom čase.

Čítať viac
FUTU inšpirácie - Jesenné cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice

FUTU inšpirácie - Jesenné cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice

Je úžasné, ako jedlo odráža ročné obdobia. Výnimkou nie sú ani tieto cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice. Sú presne také, aké sa hodia k jesennému počasiu. Sú o jesennej pohode. Ich krémový základ je z jemne pečenej tekvice. Omáčka je dochutená cesnakom, paradajkovým pretlakom a množstvom parmezánu. Je to super chutné jedlo, ktoré podčiarkne našu jesennú náladu. Čas, kedy sa chceme cítiť útulne a vychutnať si pohodlie, napríklad aj z jedla.    

Čítať viac
futu

Doprava cez Packetu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.