5 tipov, ako mať zdravšie Vianoce, v pohode a bez zbytočných kíl navyše

Každý zdravo žijúci a rozmýšľajúci človek vám povie, že Vianoce sú sviatky, ktoré si môžete užiť bez výčitiek naplno a bez extrémneho obmedzovania sa. Ako ale skĺbiť majonézový šalát, vyprážané jedlo, koláče a iné dobroty so zdravým životným štýlom tak, aby ste po sviatkoch nemali pokazený žalúdok a niekoľko zbytočných kilogramov navyše? Ako mať zdravšie Vianoce? Držte sa týchto fit tipov a váš novoročný návrat do reality bude omnoho ľahší.

1. Počas sviatkov sa nezabudnite hýbať

Cez Vianoce je len veľmi ťažké donekonečna obmedzovať príjem kalórii. Jedlo na Vás bude pozerať všade, doma aj na návšteve. Čo teda spraviť, ak nechcete zbytočne priberať? Tie prijaté kalórie musíte aj niekde spáliť. Nie je pritom reč o žiadnych ťažkých športových výkonoch, ktoré by ste museli počas sviatkov absolvovať, aby ste mali aktívne a zdravšie Vianoce. Je úplne ok, keď na Štedrý deň absolvujete dlhšiu prechádzku v prírode, prípadne krátky domáci tréning, kým sa vám uvarí štedrovečerný obed alebo večera. Takto rozhýbete svaly, rozprúdite krv v tele a určite vám aj jedlo bude chutiť viac ako po preležanom dni pred TV.

2. Jedzte pravidelne, nie kontinuálne

Koľkokrát denne jete počas bežného pracovného týždňa? V priemere je to u človeka 3 až 5-krát. Sviatky ale nie sú bežný pracovný deň, všakže? Na sviatočnom stole na vás budú čakať deň čo deň nejaké koláče, oriešky a iné sviatočné dezerty, ktoré vám budú určite podávať ruku. Druhým vianočným fit tipom od nás je, že ak neočakávate návštevu, schovajte ich. Takýmto priebežným pojedanín nielenže pridávate do vášho denného príjmu nenápadné kalórie navyše. Taktiež si malými sústami počas celého dňa narúšate proces trávenia a kontinuálne zvyšujete hladinu inzulínu v krvi, za čo sa vám žalúdok a celkovo váš telo určite nepoďakuje. Rozložte si namiesto toho jedlá na bežné 3-4 chody a v rámci týchto chodov si doprajte (rozumne) na čo máte chuť.

3. Ak si chcete jedlo vychutnať, spomalte

Tak ako v počas celého roka, aj cez Vianoce platí jedno a to isté pravidlo: nikam sa neponáhľajte! Nielen kvôli stresu. Ak pri konzumácii jedla spomalíte, budete vedome prežúvať a nezabudnete ani na dýchanie, chute jedla si vychutnáte omnoho viac a zároveň ho zjete štatisticky menej. Ak patríte k ľuďom, čo jedlo hltajú, nevenujete každému sústu dostatočnú pozornosť a váš žalúdok nestíha posielať do mozgu signál, ktorým by mu povedal “stačí, som najedený/á”. Vy sa tak jednoducho prejete ešte predtým, ako by ste to stihli zaregistrovať. Výbornou alternatívou na pomalé, uvedomelé jedenie sú práve ryby, ktoré musíte čistiť od kostí a teda sa s nimi ponáhľať nedá.

4. Majte nutrične hodnotné jedlo na tanieri

Ako sme písali vyššie, ani vyprážaným a majonézovým jedlám sa vo fitness režime nemusíte úplne vyhýbať. Stačí, ak sa na svoj tanier pozriete komplexne a zaradíte na neho aj nutrične hodnotné suroviny. Máte na tanieri dostatok vlákniny? Máte tam dosť bielkovín? A potrebujete na tanier pridať k tomu množstvu tukov ešte ďalšie sacharidy, a naopak? Znie to možno komplikovane, no je to jednoduchšie, ako by ste si mysleli.

  • Ak si dáte rezeň so majonézovým šalátom, len o niečo znížte porciu týchto 2 potravín a pridajte trochu čerstvej zeleniny, aby ste mali dostatok vlákniny, vitamínov a minerálov.
  • Ak máte chuť na zemiakový šalát, netreba k nemu hneď pridávať vyprážané, ale môžete zvoliť aj iné, bielkovinami nabité jedlo s menším množstvom oleja.
  • Ak si dáte do kapustnice alebo inej polievky smotanu, nemusíte si k nej dať ďalšie 3 krajce chleba, aby ste sa zasýtili.
  • Ak si dáte sladký koláč, spýtajte sa sami seba, či ho potrebujete ešte zaliať šľahačkou, aby bol dokonalý.

A tak ďalej, a tak ďalej. Rozmýšľajte len nad malými kompromismi a vaše Vianoce budú omnoho zdravšie a radostnejšie, aj po ich skončení.

5. Hľadajte zdravé alternatívy

Každé tradičné jedlo, čo poznáte, sa dá spraviť o niečo málo zdravšie, bez toho, aby ste to spoznali na chuti. Trochu kvalitnejšie sladidlo ako je biely cukor, alternatívna múka s vysokým obsahom bielkovín, lyofilizované ovocie na koláče namiesto klasického sušeného, ochutené orechové maslo namiesto nutelly,... Nech spravíte ktorúkoľvek z týchto malých zmien vo vašich receptoch, je to pre vaše zdravie a vašu diétu obrovským plusom.

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

FUTU vám pomôže s vianočným darčekom pre vašich zamestnancov či klientov

FUTU vám pomôže s vianočným darčekom pre vašich zamestnancov či klientov

Hovoriť o Vianociach v novembri? Áno, súhlasíme, je to príliš skoro. Ale každý, kto rád na konci roka obdarúva svojich biznis partnerov, dodávateľov, kľúčových klientov, či svojich zamestnancov vie, že vianočné darčeky je potrebné riešiť skôr. Preto si pre vás tak, ako aj minulý rok, FUTU pripravilo ponuku vianočných balíčkov. Jednoducho vás zbavíme starostí. Balíčky pre vás s láskou pripravíme a doručíme na vami požadované miesto vo vami stanovenom čase.

Čítať viac
FUTU inšpirácie - Jesenné cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice

FUTU inšpirácie - Jesenné cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice

Je úžasné, ako jedlo odráža ročné obdobia. Výnimkou nie sú ani tieto cestoviny v krémovej omáčke z pečenej tekvice. Sú presne také, aké sa hodia k jesennému počasiu. Sú o jesennej pohode. Ich krémový základ je z jemne pečenej tekvice. Omáčka je dochutená cesnakom, paradajkovým pretlakom a množstvom parmezánu. Je to super chutné jedlo, ktoré podčiarkne našu jesennú náladu. Čas, kedy sa chceme cítiť útulne a vychutnať si pohodlie, napríklad aj z jedla.    

Čítať viac
futu

Doprava cez Packetu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.