3 spôsoby, ako využiť jedlý hmyz v kuchyni 

Niekto sa už odhodlal a stihol sušené červíky ochutnať, niekto ešte stále váha a sú aj ľudia, ktorí červíkom povedali rázne nie. Ak patríte do prvých dvoch skupín a rozmýšľate, že si naše slané, chilli, cesnakové, alebo curry červíky pôjdete kúpiť, máme tu pre vás 3 tipy, ako ich pridať k obľúbeným jedlám.

Jedlé červíky v obľúbených receptoch

Nemusíme si klamať, hmyz býva to posledné, čo chcete vo svojom jedle nájsť a väčšinou naznačuje, že je jedlo zlé. Ak ste však už stihli zistiť, že naše jedlý hmyz majú od zlého jedla na míle ďaleko, možno vám tiež napadlo, že by sa priam hodilo ich do niektorých receptov primiešať. Pre chuť, chrumkavú štruktúru a samozrejme aj pre zlepšenie nutričnej hodnoty, keďže obsahujú až 48% bielkovín. 

Aké jedlá sme skúsili my? No predsa také, kam sa zvykne dávať chrumkavá opražená cibuľka. Práve takú veľkosť štruktúru tieto naše červy majú. 

1. Vegan burger

Jedlé červíky v obľúbených receptoch - Vegan burger

Môže to samozrejme byť aj klasický mäsový hamburger alebo cheeseburger, no pri niektorých vegánskych náhradách naozaj ani nezistíte, že nejete mäso. Červíky sme skúšali vo viacerých verziách a vždy chutili vynikajúco, no špeciálne odporúčanie máme na sladko-slanú kombináciu s mangovým chutney.

2. Hotdog pre náročných

Éra, kedy ľudia pod názvom hotdog poznali len obyčajný biely rožok s párkom a horčicou či kečupom, je už dávno preč. Teraz si väčšina z nás radšej pochutí na rôznych kombináciách domáceho pečiva s najrôznejšími druhmi vegánskych a nevegánskych párkov, chilli omáčok a majonéz, papričiek, cibuliek,...a napríklad aj červíkov.

3. Len tak, s chlebíkom

Jedlé červíky v obľúbených receptoch - Len tak s chlebíkom

To najjednoduchšie na koniec. A možno aj najlepšie. Jedlý hmyz sa totiž hodí na rôzne tvarohové nátierky, na cottage cheese, na ricottu, ale ako sme mohli vyskúšať, tiež na všetky rôzne zeleninové a strukovinové nátierky. Stačí pridať kvalitný kváskový chlebík, zeleninu a chutné, no najmä zdravé raňajky sú na stole.

Tak čo, odhodíte predsudky a vyskúšate?

Produkty v článku

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) cesnakové 20 g

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s chilli 20 g

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari 20 g

3,90 €

Skladom

Jedlý hmyz - sušené larvy Múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) s kari 20 g

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Či už držíte nízkosacharidovú alebo bezlepkovú diétu, je nám jasné, že sa možno chcete klasickým obilným múkam čo najviac vyhýbať. Prospešnosť hladkej bielej múky pre ľudské zdravie je dnes veľmi diskutovanou témou. Čím ďalej viac ľudí sa prikláňa k jej obmedzeniu v rámci svojho jedálnička. To ale neznamená, že by sme mali s múkou skoncovať úplne! Práve naopak, múka sa dá vyrábať zo širokej škály plodín, ktorými môžeme podporiť rôzne aspekty nášho zdravia. Vyskúšajte napríklad kokosovú alebo mandľovú múku, ktoré obsahujú veľa "zdravých" tukov. Z ľanovej, konopnej a slnečnicovej múky dostanete zase veľa vlákniny a bielkovín. A ako tieto múky najlepšie použiť v kuchyni? Všetky dôležité informácie sa dozviete v tomto článku. 

Čítať viac
Kokos + Mango = láska

Kokos + Mango = láska

Keď sme začali pracovať na vývoji nového druhu granoly, bolo leto a vonku vysoké horúčavy. Možno práve to nás inšpirovalo k namixovaniu exotickej kombinácie z kokosu a sladkého manga, ktorá skvelo dopĺňa tradičné chute jahodovej a čučoriedkovej granoly. Po jednom súste lahodnej a energizujúcej chute kokosu a manga sa presuniete na dovolenku do tropického raja. Jednoducho sa zamilujete :) 

Čítať viac